Jak przygotować się do debiutu

Wpis ten nie jest w zasadzie niczym nowym ani odkrywczym. Przygotowując się do wysłania propozycji wydawniczej, chodziło mi po głowie wiele pytań, na które poszukiwałem mozolnie odpowiedzi w przepaści internetu.

Informacji na ten temat jest mnóstwo, ale rozsypanych po różnych stronach autorskich i forach tematycznych. Część rad, które uznałbym za bardzo cenne, udało mi się znaleźć już długo po wysłaniu maila do wydawcy…

Dlatego postanowiłem zebrać w jednym miejscu te materiały, które ja sam oceniam jako użyteczne.

„O debiutowaniu słów kilka”

Przeglądając otchłań internetu, natrafiłem na ciekawy materiał Jacka Łukawskiego, autora trylogii „Kraina Martwej Ziemi”.

Prelekcja, którą wygłosił na krakowskim konwencie fantastyki Smokon, skierowana była dla wszystkich osób zainteresowanych wydaniem własnej książki.

Na stronie internetowej autora dostępny jest link do nagrania z prelekcji, wraz z krótkim komentarzem i wszystkimi użytymi w niej slajdami:

http://www.jacek-lukawski.pl/prelekcja-o-debiutowaniu-slow-kilka/

Materiał jest bardzo ciekawy i na pewno rzuca nieco światła na kulisy debiutowania z książką. Znaleźć w nim można odpowiedzi na kilka najczęstszych pytań, jakie przewijają się w głowie przed wysłaniem swojego dzieła do wydawcy (przynajmniej w mojej głowie takie się pojawiały 🙂 )

Napisane… i co dalej?

Na forum literackim artefakty.pl można znaleźć post autorstwa Hanny Greń, w którym pisarka podpowiada marzącym o debiucie autorom co zrobić, kiedy ci uznają już swoje dzieło za skończone.

Poprawiać, czy nie poprawiać? Jak przygotować się do wysłania konspektu i jak ten konspekt w ogóle zrobić?

Ten materiał na pewno udzieli kilku przydatnych wskazówek 🙂

Jak nie wydawać swojej pierwszej książki

Materiał opracowany przez Dawida Wiktorskiego, redaktora prowadzącego projekt Fantazmaty.

Jest to podejście do tematu od nieco innej strony, jak zresztą wskazuje sam tytuł. Autor skupia się tu głównie na pułapkach, jakie zastawiają wydawnictwa typu vanity („vanity publishing”).

Warto przeczytać.

Kuchnia Pisarza

Połączenie książki kucharskiej z poradnikiem dla początkujących pisarzy? Brzmi nieco dziwnie… a wyszło całkiem fajnie.

Publikacja Radosława Lewandowskiego to niezłe opracowanie, które prowadzi czytelnika krok po kroku przez cały proces wydawniczy, łącznie z marketingiem.

I z tego miejsca jeszcze raz dziękuję Panu Radosławowi, że udostępnił mi bezpłatnie egzemplarz swojej książki.

Które wydawnictwa?

W internecie jest kilka spisów wydawnictw, do których młodzi pisarze mogą wysyłać swoje propozycje. Z aktualizacją tych list jest bardzo różnie, dlatego podam linki do kilku, z których ja sam korzystałem:

Lista wydawnictw – Jacek Piekiełko

Lista wydawnictw – artefakty.pl

Lista wydawnictw – fantastyka.pl

Poza tym, polecam zajrzeć na blog Gdzie wydać? – największy problem początkującego pisarza

Można tam znaleźć informacje, które autorzy bloga zbierają od wydawnictw, takie jak np. podejście do debiutantów. Poza tym są tam również wywiady z pisarzami, dotyczące ich debiutanckich wspomnień. Można dowiedzieć się fajnych rzeczy, polecam 🙂

2 thoughts on “Jak przygotować się do debiutu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.