Propozycja wydawnicza – zaplanować pisarski debiut

Propozycja wydawnicza – jak dobrze ją przygotować, gdzie wysłać? Te pytania zadaje sobie wiele osób, którym marzy się pisarski debiut.

Zanim zacząłem zgłaszać swoje wypociny do różnych wydawnictw, chodziło mi po głowie wiele pytań, na które poszukiwałem mozolnie odpowiedzi w przepaści internetu.

Informacji na ten temat jest mnóstwo, ale rozsypanych po różnych stronach autorskich i forach tematycznych. Część rad, które uznałbym za bardzo cenne, udało mi się znaleźć już długo po wysłaniu maila do wydawcy.

Dlatego postanowiłem zebrać w jednym miejscu te materiały, które ja sam oceniam jako użyteczne.

„O debiutowaniu słów kilka”

Przeglądając otchłań internetu, natrafiłem na ciekawy materiał Jacka Łukawskiego, autora trylogii „Kraina Martwej Ziemi”.

Prelekcja, którą wygłosił na krakowskim konwencie fantastyki Smokon, skierowana była dla wszystkich osób zainteresowanych wydaniem własnej książki.

Na stronie internetowej autora dostępny jest link do nagrania z prelekcji, wraz z krótkim komentarzem i wszystkimi użytymi w niej slajdami.

Materiał jest bardzo ciekawy i na pewno rzuca nieco światła na kulisy pisarskiego debiutu. Znaleźć w nim można odpowiedzi na kilka najczęstszych pytań, jakie przewijają się w głowie przed wysłaniem swojego dzieła do wydawcy.

Napisane… i co dalej?

Na forum literackim artefakty.pl można znaleźć post autorstwa Hanny Greń. Pisarka podpowiada marzącym o debiucie autorom, co należy zrobić, kiedy powieść jest już gotowa do wysłania.

Poprawiać, czy nie poprawiać? Jak przygotować się do wysłania konspektu i jak ten konspekt przygotować?

Ten materiał na pewno udzieli kilku przydatnych wskazówek 🙂

Zachęcam do przeczytania:

http://artefakty.pl/viewtopic.php?f=99&t=4143

Jak nie wydawać swojej pierwszej książki

Materiał opracowany przez Dawida Wiktorskiego, redaktora prowadzącego projekt Fantazmaty.

Jest to podejście do tematu od nieco innej strony, jak zresztą wskazuje sam tytuł. Autor skupia się tu głównie na pułapkach, jakie zastawiają wydawnictwa typu vanity („vanity publishing”).

Dostępny w dziale z poradnikami na portalu Fantazmaty.pl

Kuchnia Pisarza

Połączenie książki kucharskiej z poradnikiem dla początkujących pisarzy? Brzmi nieco dziwnie… a wyszło całkiem fajnie.

Publikacja Radosława Lewandowskiego to niezłe opracowanie, które prowadzi czytelnika krok po kroku przez cały proces wydawniczy, łącznie z marketingiem.

Dziękuję Panu Radosławowi, że udostępnił mi bezpłatnie egzemplarz swojej książki.

Które wydawnictwa?

W internecie jest kilka spisów wydawnictw, do których młodzi pisarze mogą wysyłać swoje propozycje. Z aktualizacją tych list jest bardzo różnie, dlatego podam linki do kilku, z których ja sam korzystałem:

http://jacekpiekielko.pl/wp-content/uploads/2016/06/Profile-wydawnictw-stan-na-17-czerwca-2016-2.pdf

http://artefakty.pl/viewtopic.php?f=99&t=1797

https://www.fantastyka.pl/hydepark/pokaz/15488

Poza tym, polecam zajrzeć na blog http://gdzie-wydac.blogspot.com/

Można tam znaleźć informacje, które autorzy bloga zbierają od wydawnictw, takie jak np. podejście do debiutantów, czy autorów w młodym wieku.

Poza tym, są tam również wywiady z pisarzami, dotyczące ich debiutanckich wspomnień. Można zatem dowiedzieć się kilku fajnych i przydatnych rzeczy. Polecam! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.