MUD Arkadia

Czym jest MUD Arkadia? Co to jest w ogóle MUD? Ciężko to opisać, więc będę potrzebował odrobiny waszej wyobraźni.

Strona główna Arkadia MUD
Arkadia MUD – strona oficjalna i jednocześnie klient gry

Czy kiedykolwiek czytając jakąś książkę fantasy marzyliście o tym, aby zanurzyć się w opisywanym świecie i towarzyszyć bohaterom w przeżywanych przez nich przygodach? Chcieliście przemierzać ulice Novigradu jak Geralt z Rivii, wraz z Hufcem Mahakamskim bić Nilfgaardczyków, walczyć o wolność starszych ras w Komandzie Scoia’tael, albo pływać drakkarem na łupieżcze wyprawy jako wyspiarz ze Skellige? Może chcieliście jak Gotrek i Felix bronić Nuln przed inwazją Skavenów, albo dołączyć do krasnoludzkiego kultu zabójców trolli, lub pomóc pladze chaosu opanować stary świat?

Teraz możecie to zrobić – MUD Arkadia oferuje to i znacznie więcej!

Arkadia to darmowa gra RPG i jak każdy MUD, nie zawiera pięknych grafik, ani powalających animacji. Jest to gra tekstowa i przypomina bardziej zabawę w papierowe, fabularne gry RPG.

Po utworzeniu postaci od razu rzuceni zostajemy w tętniący życiem świat jednej z dwóch wielkich domen:

 • Imperium (wzorowanej na Warhammer Fantasy Roleplay)
 • Ishtar (wzorowanej na Wiedźminie A. Sapkowskiego)

Potem wszystko zależy już tylko od was. Czy wasz bohater zawita do karczmy na syty posiłek i kielich mocnego trunku, a może wybierze się na targ, lub do warsztatu kowala? Stanie do walki w obronie uciśnionych, czy wręcz odwrotnie, sam zostanie rozbójnikiem?

Grę w MUD Arkadia można porównać do czytania książki, której fabułę tworzycie sami. Jedyna rzecz, która was tak na prawdę ogranicza, to wasza własna wyobraźnia.

Sam z Arkadią związany jestem od roku 2000. Przez te kilkanaście lat odgrywałem na niej kilka postaci. Przeżywałem przygody jako krasnoludzki kupiec z Mahakamskich klanów, biłem się za wolność elfów w Komandzie Scoia’tael, a nawet podróżowałem na gnomim sterowcu Percivalu, tworząc w jego warsztatach wymyślne wynalazki.

Obecnie jestem członkiem drużyny koderów, odpowiedzialnej za rozwój i wzbogacanie świata gry o nowe treści.

Jeżeli macie ochotę na przygodę, w dodatku w 100% za darmo, to serdecznie zachęcam do spróbowania 🙂

MUD Arkadia – Podpowiedzi dla początkujących

Karczma jest miejscem, w którym za opłata można napoić się lub najeść. Z ofertą karczmy można zapoznać się poprzez komendę 'przeczytaj menu’ Aby otrzymać wybrany przez siebie posiłek lub trunek, trzeba go 'zamowic’, np.:

 • zamow chleb

Jednak aby cos zamówić, zazwyczaj trzeba najpierw gdzieś usiąść, np:

 • usiadz przy stole

To, czy postać jest głodna lub spragniona można sprawdzić komendą 'stan’. Głodna lub spragniona postać dłużej odpoczywa, gdy jest zmęczona. Więcej podpowiedzi dostępnych jest pod: ’?karczma’, ’?stan’, ’?poziomy’

Każdą napotkana postać, lokację lub przedmiot można obejrzeć. W przypadku lokacji przydatne będą komendy:

’?spójrz’, oraz ’?zerknij’

w przypadku postaci i przedmiotów pomocna będą komendy:

’?obejrzyj’ i ’?ocen’, np.:

 • obejrzyj siebie
 • obejrzyj krasnoluda
 • ocen miecz

Najprostszą forma rozmowy z innym graczem jest komenda ’?powiedz’, np.:

 • powiedz Witam
 • powiedz do czlowieka Witam

Do rozmów z NPC służy komenda ’?zapytaj’, np.:

 • zapytaj czlowieka o pomoc
 • zapytaj rudolfa o pomoc

Zazwyczaj NPC reagują na pytania tylko o konkretne rzeczy, jednak często sami udzielają podpowiedzi o co warto ich zapytać. Więcej informacji dostępnych jest pod komendą ’?mowienie’.

W sklepach można kupować i sprzedawać zaopatrzenie. Większość sklepów specjalizuje się w danym typie towaru – np. bronie, zbroje, ekwipunek podróżniczy, biżuteria, zioła. Komendy do obsługi sklepu można znaleźć w pomocy dostępnej pod komendą ’?sklep’

Walka jest jednym z podstawowych elementów gry na Arkadii. Chociaż sama wymiana ciosów następuje automatycznie po wpisaniu komendy , to jest wiele elementów, na które gracz ma wpływ. Przede wszystkim jest to dobór odpowiednich zbroi oraz oręża. Zarówno broń jak i zbroje można często kupić w sklepach, zamówić u kowala, lub znaleźć na pobojowisku. Młode postacie mogą również pobierać darmowy sprzęt z urn w świątyniach. Należy zwrócić uwagę, czy postać potrafi posługiwać się danym typem broni – do tego potrzebne są umiejętności, które szkolić można w gildiach podróżników.